Macieja Frankiewicz - Urząd miasta Poznań Bliski był mu sport, który sam czynnie uprawiał. Pływał, nurkował, skakał na spadochronie, uprawiał wspinaczkę wysokogórską (zdobył najwyższe szczyty Europy, Afryki i Ameryki Południowej), ale nade wszystko biegał, i to biegał w maratonach. Współtworzył największy w Polsce Poznań Maraton, który od 2009 roku nosi jego imię.

Innym jego zamiłowaniem były konie. Był zapalonym kawalerzystą. Jeździł konno w Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziale Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W maju 2009 roku został poturbowany przez konia, który go przygniótł, przewracając się. Trafił do szpitala.

Zmarł nagle 16 czerwca 2009 roku.

W tym roku obchodzimy 10 rocznicę Jego śmierci.

Fragment fimu "Przerwany maraton" w reżyserii Zbysława Kaczmarka.

Maciej Frankiewicz

Za zasługi w walce o niepodległość Polski i demokrację otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Od listopada 2010 roku jest patronem poznańskiego Gimnazjum nr 31 w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3, a także honorowym patronem Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu.

Poznańska młodzież.

Patriotyzm wśród młodzieży.

Stawiamy na młodych patriotów - Nagroda im. Macieja Frankiewicza